Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna « Staromieście Rzeszów »
Forum Mieszkańców Osiedla Staromieś›cie w Rzeszowie

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

zimna woda w kranie
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Ogrody - Nasze Osiedle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasia

PostWysłany: Wto Sty 07, 2014 8:51 am    Temat postu: zimna woda w kranie Odpowiedz z cytatem

Witam,
czy nie macie wrażenia że nasza ciepła woda ok godzin 19-21 jest po prostu letnia???
może ktoś wie jaka temperaturę w kranie powinna mieć ciepła woda miejska??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwia

PostWysłany: Wto Sie 20, 2019 11:58 pm    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Zaczarowana08

PostWysłany: Wto Sty 07, 2014 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla budynków zrealizowanych po 16 grudnia 2002 obowiązuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U. 2002, nr 75, poz. 609, z późniejszymi zmianami). Ciepła woda powinna mieć temperaturę od 55 do 60°C, z możliwością okresowego przegrzania do 70°. Dla budynków starszych obowiązuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. nr 74, poz. 836). Zgodnie z tymi przepisami, temperatura ciepłej wody powinna wynosić 45 do 55°C, przy czym temperatura co najmniej 45°C powinna być zapewniona w najniekorzystniej położonym punkcie czerpalnym, zaś temperatura 55°C nie powinna być przekroczona na przewodzie doprowadzającym ciepłą wodę do instalacji odbiorczej.
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Wto Sty 07, 2014 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie w łazience jak chce się wykapac to dużo wcześniej odkręcam ciepla wode bo przez bardzo dlugi czas leci zimna później jest coraz cieplejsza . Zglaszalem to w spoldzielni z pol roku temu mieli sprawdzić ale do tej pory cisza.
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Wto Sty 07, 2014 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zauważyłem, żeby u mnie było coś nie tak. Raczej ok, a to że przez jakiś czas leci woda zimna to u mnie czasowo jest ok. Przeleci to co się ochłodziło w rurach i później jest już ciepła. Jeśli u Ciebie jest to jakaś znacząca chwila, to faktycznie dziwne.
Powrót do góry
swiety

PostWysłany: Pią Cze 27, 2014 12:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem z długim oczekiwaniem na ciepłą wode jednak jest.

Ostatnio sprawdziłem, że przy każdym okręceniu kranu ustawionego na ciepłą wodę wylewa się 1,2 czasami do 2 litrów zimnej wody zanim poleci ciepła.

Licząc, ze za każdym razem tak jest to w skali roku jest masakra.

http://inwestycje-rzeszow.pl/index.php

--------------------------------------------
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Sob Cze 28, 2014 12:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie tak od poczatku jest ale duzo wiecej wody przeleci zanim zaczyna sie lać ciepła. Rano przy myciu zebow i buzi trzeba odkrecic ciepla wode zeby sie lala i dopiero pozniej mozna korzystac po jakims czasie. W spoldzielni stwierdzili ze wszystko jest dobrze ...
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Sob Cze 28, 2014 5:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co pamiętam normy obowiązujące w Polsce mówią o osiągnięciu temperatury przy upływie maksymalnie trzech litrów wody, więc 1,2-2l jest w normie i raczej nikt z tym nic nie zrobi

-- edit --

http://www.mpec-darlowo.webity.pl/informacje-dla-odbiorcow/akty-prawne/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury/

§ 120. 1. W budynkach, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, w instalacji ciepłej wody powinien być zapewniony stały obieg wody, także na odcinkach przewodów o objętości wewnątrz przewodu powyżej 3 dm3 prowadzących do punktów czerpalnych.
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Pon Cze 30, 2014 10:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem faktycznie istnieje od zawsze chyba, chociaż cały czas wydawało mi się, że jest to związane z tym, że najpierw musi zejść ochłodzona woda z rur za licznikiem.

Na weekend sprawdziłem jak to wygląda, i rano po pierwszym puszczeniu wody w łazience zeszło jakieś 3 - 3,5 litra wody zanim zaczęła lać się ciepła (sprawdzałem przy odkręconej na max wodzie ciepłej, bez mieszania), natomiast w kuchni, która jest bliżej korytarza było to jakieś 2 litry. Całkiem sporo tego, w ciągu roku to jest pewnie jakieś 50 zł straty, tak szacunkowo.

Nie wiem skąd takie ilości. Rury w pionie są gorące, a więc tutaj chyba cyrkulację mamy cały czas i dopiero za licznikiem może to się wychładzać. Nie wiem ile jest rur między kranem, a licznikiem, ale licząc że jest to 7 metrów i mamy pewnie w większości rury 0,5 cala to wychodzi jakieś 0,6 litra. Niech będzie to nawet 2x więcej ponieważ nie ma tam na całej długości tylko 0,5 cala oraz rury nie idą po linii prostej, ale skąd 3,5? Może podczas budowy kładli te rury w jakiś ciekawszy sposób i tam jest ich więcej niż mi się wydaje.
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Pon Cze 30, 2014 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

3.5 litra to zdecydowanie przesada... próbowałeś dzwonić z reklamacją w spółdzielni albo MPEC?
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Pon Cze 30, 2014 11:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę tego jest, nie wiem skąd to wynika. Nigdzie nie dzwoniłem i nie pytałem się, sprawdziłem to dopiero w ten weekend.
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Wto Lip 01, 2014 10:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak tylko znajde troche wolnego czasu i termometr to napisze Ci jak to wyglad a u mnie . Rury z ciepla woda ida od licznika z klatki przez podloge do kuchni czy lazienki w moim przypadku ok 10 metrow od licznika bedzie do lazienki , do kuchni mam blizej ok 4 m
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Wto Lip 08, 2014 1:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobiłem jeszcze jeden test, w poniedziałek rano. Tym razem wyglądało to trochę inaczej, zanim zaczęła lać się odczuwalnie ciepła woda (nie pamiętam jaka to była temperatura) spłynęło 2.5 litra wody (wcześniej było to 3,5 l). Później jeszcze 1 litr do uzyskania temperatury 35°C. Może jest to związane z tym, że ktoś już wcześniej w klatce puszczał wodę przede mną, w odróżnieniu od sytuacji kiedy sprawdzałem to pierwszy raz. Woda została lepiej zamieszana w pionie. Tak czy inaczej ta ilości widocznie zmienia się.

Dzwoniłem również dopytać się o to, tak z ciekawości i wychodzi na to, że jednak jest to nadal w normach.
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Wto Lip 08, 2014 1:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do trzech litrów powinna mieć już 55 stopni, 35 to zdecydowanie za mało
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Wto Lip 08, 2014 1:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to nie wiem, u mnie to tak wygląda jak napisałem, nie wiem jak u innych. Do 50°C pewnie musiałbym wylać 4 litry. Pytanie jeszcze czy z kranu poleci woda o temperaturze 50°C, trochę gorąca. W pionie jest chyba 50°C i to pewnie przy wyjściu z węzła.
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Wto Lip 08, 2014 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co mi wiadomo to temperatura ciepłej wody sprzedawanej przez MPEC jest określona tym samym rozporządzeniem, które wklejałem wcześniej, a dokładniej:

"2. Instalacja ciepłej wody powinna zapewniać uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzanie jej okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70°C."
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Sro Lip 09, 2014 8:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widziałem ten punkt wcześniej. To jakieś rozporządzenie Ministra, nie wiem jak ma się to do rzeczywistej umowy Spółdzielni z MPEC. Wczoraj sprawdziłem, tak z ciekawości, jaką maksymalną temperaturę wody jestem w stanie uzyskać. Wyszło mi 47°C, co świadczyłoby, że 50°C przy wyjściu z węzła jest realną wartością i w naszym przypadku tak faktycznie może być.

Nie zmienia to jednak faktu, że do czasu uzyskania takiej temperatury rano musiałbym wylać kilka litrów wody, a nawet przy nie tak dużej przerwie w poborze wody (dziś sobie sprawdziłem) może to być nawet 3 litry.
Nie wiem jak inni mają, jak na razie to tylko @swiety podał jakieś konkretne wartości, a które i tak są sporo mniejsze niż u mnie. Każdy też może mieć inne warunki, takie jak piętro czy też rozkład mieszkania, a tym samym inną odległość od pionu.
Powrót do góry
jozefa

PostWysłany: Nie Wrz 28, 2014 2:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie na mieszkaniu jeszcze wody w ogóle nie ma. Tylko zapłakać.
Powrót do góry
janek

PostWysłany: Nie Sty 25, 2015 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z piecykiem jest podobnie też minimum 3 litry wody trzeba spuścić.
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Pon Sty 26, 2015 11:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli o piecyk chodzi wszystko jest jasne, w rurach woda jest zimna i trzeba ją samemu podgrzać, a to wymaga czasu.. i wszystko zależy też od temperatury samej wody. Sytuacja z wodą pobieraną z rurociągu wygląda trochę inaczej.
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Sro Sty 28, 2015 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rok temu a moze i lepiej dzwonilem do spoldzielni w tej sprawie to tez mi powiedzieli ze wszystko jest w granicach normy . Wiem ze woda z kranu ma leciec w temp 55-60 st zaraz po jego odkreceniu i splynieciu max 3,5 litra. Ile u mnie ma ciezko powiedziec bo nie mam termometra zeby zmierzyc . Z tego ci mi sie wydaje do 55 st to chyba troche brakuje . Zalatwie termometr lub pozycze od kogos to sprawdze i podam konkretne wartosci.
Powrót do góry
agaaaa83

PostWysłany: Pon Kwi 13, 2015 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja powracam z tematem "ciepłej" wody. Wy też macie wrażenie, że woda ciepła w ciągu dnia jest letnia a nie gorąca tak jak wieczorem choć i zdarzało się, że kąpałam się w letniej... Sad mimo, że na maxa miałam odkręconą ciepłą. Pls o info.
Powrót do góry
sqb1978

PostWysłany: Pon Kwi 13, 2015 12:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy samej ciepłej u mnie jest 45 stopni po ok. 30 sekundach
pawel
Moderator

PostWysłany: Pon Kwi 13, 2015 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na klatkach schodowych wiszą numery telefonów m.in. do osiedlowego hydraulika. Myślę, że w sprawie takich wątpliwości warto do niego zadzwonić i zapytać. 45 stopni to IMO dużo za mało jeśli to już maksymalna temperatura po upływie max 3 litrów wody.
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Pon Kwi 13, 2015 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie tez dalej szału nie ma . Nie jestem w stanie okreslic ile ma stopni bo dalej nie mam czym sprawdzić, ale porównując do innych mieszkań na Baranowce lub Rejtana to tam jest dużo cieplejsza woda.
Powrót do góry
Sylwia

PostWysłany: Wto Sie 20, 2019 11:58 pm    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sqb1978

PostWysłany: Wto Kwi 14, 2015 8:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pod kątem użytkowania 45 to dla mnie wystarczająco dużo.
Z drugiej strony wyżej wspomniane rozporządzenie mówi, że w budynkach powstałych po 2002 r. temperatura wody powinna wynosić 55 do 60 °C. Więc wygląda na to, że jednak mamy wodę poniżej normy.

Strona 21 (5221) § 120. pkt 2
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Ogrody - Nasze Osiedle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do: